Baş ve boyunda hipertermi

KISACA

Baş ve boyunda hipertermi, birincil beyin tümörlerini veya metastazlarını tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir.

Baş ve boyunda hipertermi NASIL İŞLİYOR?

Beyindeki tümörler, belirli bir dalga boyundaki radyo frekansı ile tedavi edilir. Böylece tümör alanındaki ısı artırılır. Belirli bir sıcaklık ve sürenin üzerinde kanser hücrelerindeki proteinler ölebilecek şekilde hasar görür. Sağlıklı doku daha iyi kan akışına sahip olduğundan ve bu nedenle ısıyı “nötralize edebileceğinden” kritik ısıya yalnızca kanser hücrelerinde ulaşılır.

Beyin tümörlerini kemoterapi ilaçları ile tedavi etmek çok zordur çünkü beyin ile kan arasında doğal bir bariyer bulunmaktadır (kan-beyin bariyeri). Bu bariyer, birçok ilacı kanda tutup beyinde yeterli seviyelere ulaşmasını engeller. Lokal hipertermi bu durumda faydalı olmaktadır çünkü düşük seviyeli kemoterapinin etkisini büyük ölçüde artırmaktadır.

Buna ilaveten lokal hipertermi tümördeki kan akışını artırır. Bu sayede kan dolaşımı zayıf olan bölgeler yeniden oksijenle beslenir, asidik ortam daha alkalik hale gelir ve bağışıklık hücreleri kanser hücreleriyle daha kolay etkileşime girebilir.

Baş ve boyunda lokal hipertermi de radyasyon tedavisinin etkinliğini artırır. Daha önce radyasyona dirençli olan kanser hücreleri daha kolay öldürülebilir.

Bu tedavi sağlıklı hücreler için güvenlidir.

HANGİ KANSER TÜRLERİNE KARŞI KULLANILABİLMEKTEDİR?

Baş hipertermisi, tüm primer beyin tümörlerinde ve tüm beyin metastazlarında kullanılabilir.